2016 DIVISION II MEN’S BASKETBALL ELITE EIGHT INFO
SCHEDULE OF EVENTS (all times Central)
Monday, March 21
Teams arrive into Frisco
Tuesday, March 22
10 – 10:55 a.m. Barry Practice (all practices open to media only)
11 – 11:55 a.m. Lincoln Memorial Practice
12 – 12: 55 p.m. Stonehill Champion Practice
1 – 1:55 p.m. West Liberty Champion Practice
2 – 2:45 p.m. Head Coaches Pre-Championships Press Conference (all eight teams)
3 – 3:55 p.m. Tarleton State Practice
4 – 4:55 p.m. Augustana (SD) Practice
5 – 5:55 p.m. Saginaw Valley Practice
6 – 6:55 p.m. Western Oregon Practice
Wednesday, March 23 – Quarterfinals (Webcast on www.ncaa.com)
12 p.m. #8 Barry vs. #1 Lincoln Memorial
2:30 p.m. #5 Stonehill vs. #4 West Liberty
6 p.m. #7 Tarleton State vs. #2 Augustana (SD)
8:30 p.m. #6 Saginaw Valley vs. #3 Western Oregon
Thursday, March 24 – Semifinals (CBS Sports Network)
6 p.m. #1 (Barry/Lincoln Memorial vs. Stonehill/West Libery)
8:30 p.m. #2 (Tarleton State/Augustana (SD) vs. Saginaw Valley/Western Oregon)
Friday, March 25
12:45 – 1:15 p.m. Semifinal #2 winner press conference
1:30 – 2 p.m. Semifinal # 1 winner press conference
7 p.m. Reese’s Division II All Star Game (Dr Pepper Arena)
Saturday, March 26
2 p.m. Championship game (CBS)
2016 NCAA Division II Men’s Basketball Region All Tournament Teams
Atlantic
Seger Bonifant, West Liberty (MOP)
Elijah Moore, Virginia State
Josh Johnson, Kutztown
Damon Jones, Mercyhurst
David Dennis Jr., West Liberty
Central
Justin Pitts, Northwest Missouri State (MOP)
Daniel Jansen, Augustana
Casey Schilling, Augustana
Connor Crooker, Northwest Missouri State
Connor Beranek, Nebraska-Kearney
East
Carter Smith, Stonehill (MOP)
Rodney Sanders, Southern New Hampshire
Mike McCahey, Saint Anselm
Harrison Taggert, Saint Anselm
Ryan Logan, Stonehill
Midwest
C.J. Turnage, Saginaw Valley State (MOP)
Jordan Loyd, UIndy
Garrett Hall, Saginaw Valley
Drew Cushingberry, Ferris State
Jared Stolicker, Ferris State
South
Yunio Barrueta, Barry (MOP)
Jordan Montgomery, Union
Greg Gardner, Alabama-Huntsville
Seab Webster, Alabama-Huntsville
Elvar Fridriksson, Barry
Southeast
Jalen Steele, Lincoln Memorial (MOP)
Emanuel Terry, Lincoln Memorial
Gerel Simmons, Lincoln Memorial
Keenan Palmore, Lenoir-Rhyne
Will Perry, Lenior-Rhyne
South Central
Romond Jenkins, Tarleton State (MOP)
Malcolm Hamilton, Tarleton State
Michael Hardge, Tarleton State
Tre Bennett, Angelo State
Quay King, Angelo State
West
Andy Avgi, Western Oregon (MOP)
Julian Nichols, Western Oregon
Drew Dyer, UC San Diego
Adam Klie, UC San Diego
Gelaun Wheelwright, California Baptist
MOP – Most Outstanding Player
March 8, 2016 (Final Media Poll of the Season)
1. Augustana
2. Lincoln Memorial
3. Western Oregon
4. Wheeling Jesuit
5. Midwestern State
6. West Liberty
7. Fort Lewis
8. Northwest Missouri St.
9. Wisconsin-Parkside
10. MSU Moorhead
11. Bellarmine
T12. Alabama-Huntsville
T12. UC San Diego
14. Holy Family
15. Angelo State
16. Fairmont State
17. Ashland
18. King
19. Eckerd
20. Barry
21. California Baptist
22. Saint Anselm
23. Tarleton State
24. Seattle Pacific
25. Chico State
Coaches’ Polls for 15-16 Season
Pre-Season Rankings
1. Augustana
2. Tarleton State
3. West Liberty
4. Bellarmine
5. Lincoln Memorial
6. Mount Olive
7. Indiana (Pa.)
8. Indianapolis
9. MSU Moorhead
10. Colorado School of Mines
11. California Baptist
12. Alabama-Huntsville
13. UNC Pembroke
14. Northwest Missouri State
15. Western Washington
16. Drury
17. Chico State
18. Metropolitan State
19. Southern Connecticut St.
20. Montevallo
21. Western Oregon
22. Midwestern State
23. Augusta
24. Barry
25. Philadelphia
March 8, 2016 (Final)
1. Lincoln Memorial
2. Augustana
3. Western Oregon
4. Fort Lewis
5. West Liberty
6. Wheeling Jesuit
7. Midwestern State
8. Fairmont State
9. Kentucky Wesleyan
10. MSU Moorhead
11. Northwest Missouri St.
12. Ashland
13. Wisconsin-Parkside
14. California Baptist
15. Bellarmine
16. Angelo State
17. Stillman
18. Eckerd
19. Barry
20. Chico State
21. UC San Diego
22. Queens (N.C.)
23. Holy Family
24. West Chester
25. Saginaw Valley State
Be the first to comment