24 soccer teams taking part in Knights of Columbus tournament

BY RUSSELL HUFFMAN
TheFlashToday.com

This weekend’s Stephenville Knights of Columbus Soccer Tournament is a great chance for local soccer fans to check out the #1 ranked Honeybees and the Yellow Jackets in action at the Stephenville Soccer Complex.
Eight boys teams and 16 girls teams will be vying for the 2019 championship trophy and both Stephenville teams plan on keeping that hardware at home.

Advertisement


The Honeybees who opened the season as the number one team in Class 4-A have run out to a 6-0 record while scoring 38 goals and allowing only two. That total includes a 1-0 scare against Kennedale which makes the Honeybees’ goal-scoring capability even scarier.
So what’s it been like opening as the number team.
“I think I’m seeing even more confidence out there than before,” Coach Casey Weil said. “We were disappointed we didn’t make the state tournament last year after winning state the year before. I think the girls want to prove they can win state again.”
Below is a schedule of games for the tournament

Boys Soccer

Pool A

Boswell
China Spring
Stephenville
Waco University

Pool B

Gatesville
Lorena
Waco University JV
Wylie

Friday Field C

11:30 Wylie vs. Lorena
1:00 Stephenville vs. China Spring
2:30 Lorena vs. Waco University JV
4:00 Boswell vs. Stephenville
   

Friday Field D

11:30 Waco University JV vs Gatesville
1:00 Waco University vs Boswell
2:30 Gatesville vs. Wylie
4:00 China Spring vs Waco University
5:30  

Saturday Field C

9:00 Lorena vs Gatesville
10:30 China Spring vs Boswell
1:00 Boys Semifinals A1 vs B2
3:00 Boys Consolation
   

Saturday Field D

9:00 Wylie vs Waco University JV
10:30 Stephenville vs Waco University
1:00 Boys Semifinals B1 vs A2
3:00 Boys Championship
   

Girls Soccer

Pool A
Graham
La Vega
Stephenville
Waco University JV-A

Pool B
Lampassas
Lorena
Stephenville JV
Waco University

Pool C
China Springs
Gatesville
Granbury JV
Waco University JV-B

Friday

Time Teams Field
10:00 a.m. Gatesville vs Granbury JV A
10:00 a.m. La Vega vs Waco University JV-A B
11:30 a.m. Waco University JV-B vs China Springs A
11:30 a.m. Stephenville vs Graham B
1:00 p.m. Stephenville JV vs Waco University A
1:00 p.m. Lampassas vs, Lorena B
2:30 p.m. Waco University JV-A vs Stephenville A
2:30 p.m. Graham vs La Vega B
4:00 p.m. China Springs vs Gatesville A
4:00 p.m. Granbury JV vs Waco University JV-B B
5:30 p.m. Lorena vs. Stephenville JV C
5:30 p.m. Waco University vs Lampassas D
Saturday    
9:00 a.m. Stephenville vs. La Vega A
9:00 a.m. Graham vs. Waco University JV-A B
10:30 a.m. Gatesville vs. Waco University JV-B A
10:30 a.m. China Springs vs. Granbury JV B
12:00 p.m. Stephenville JV vs Lampassas A
12:00 p.m. Lorena vs Waco University B
2:00 p.m. Girls Semifinals A
2:00 p.m. Girls Semifinals B
3:30 p.m. Girls Consolation B
3:30 p.m. Girls Championship B
About debug 971 Articles
Debug user

Be the first to comment

Leave a Reply