Elite Eight Information

Advertisement

2016 DIVISION II MEN’S BASKETBALL ELITE EIGHT INFO

SCHEDULE OF EVENTS (all times Central)

Monday, March 21

Teams arrive into Frisco

Tuesday, March 22

10 – 10:55 a.m. Barry Practice (all practices open to media only)

11 – 11:55 a.m. Lincoln Memorial Practice

12 – 12: 55 p.m. Stonehill Champion Practice

1 – 1:55 p.m. West Liberty Champion Practice

2 – 2:45 p.m. Head Coaches Pre-Championships Press Conference (all eight teams)

3 – 3:55 p.m. Tarleton State Practice

4 – 4:55 p.m. Augustana (SD) Practice

5 – 5:55 p.m. Saginaw Valley Practice

6 – 6:55 p.m. Western Oregon Practice

Wednesday, March 23 – Quarterfinals (Webcast on www.ncaa.com)

12 p.m. #8 Barry vs. #1 Lincoln Memorial

2:30 p.m. #5 Stonehill vs. #4 West Liberty

6 p.m. #7 Tarleton State vs. #2 Augustana (SD)

8:30 p.m. #6 Saginaw Valley vs. #3 Western Oregon

Thursday, March 24 – Semifinals (CBS Sports Network)

6 p.m. #1 (Barry/Lincoln Memorial vs. Stonehill/West Libery)

8:30 p.m. #2 (Tarleton State/Augustana (SD) vs. Saginaw Valley/Western Oregon)

Friday, March 25

12:45 – 1:15 p.m. Semifinal #2 winner press conference

1:30 – 2 p.m. Semifinal # 1 winner press conference

7 p.m. Reese’s Division II All Star Game (Dr Pepper Arena)

Saturday, March 26

2 p.m. Championship game (CBS)


Advertisement
Advertisement

 

2016 NCAA Division II Men’s Basketball Region All Tournament Teams

Atlantic

Seger Bonifant, West Liberty (MOP)

Elijah Moore, Virginia State

Josh Johnson, Kutztown

Damon Jones, Mercyhurst

David Dennis Jr., West Liberty

Central

Justin Pitts, Northwest Missouri State (MOP)

Daniel Jansen, Augustana

Casey Schilling, Augustana

Connor Crooker, Northwest Missouri State

Connor Beranek, Nebraska-Kearney

East

Carter Smith, Stonehill (MOP)

Rodney Sanders, Southern New Hampshire

Mike McCahey, Saint Anselm

Harrison Taggert, Saint Anselm 

Ryan Logan, Stonehill

Midwest

C.J. Turnage, Saginaw Valley State (MOP)

Jordan Loyd, UIndy

Garrett Hall, Saginaw Valley

Drew Cushingberry, Ferris State

Jared Stolicker, Ferris State

South

Yunio Barrueta, Barry (MOP)

Jordan Montgomery, Union

Greg Gardner, Alabama-Huntsville

Seab Webster, Alabama-Huntsville

Elvar Fridriksson, Barry

Southeast

Jalen Steele, Lincoln Memorial (MOP)

Emanuel Terry, Lincoln Memorial

Gerel Simmons, Lincoln Memorial

Keenan Palmore, Lenoir-Rhyne

Will Perry, Lenior-Rhyne

South Central

Romond Jenkins, Tarleton State (MOP)

Malcolm Hamilton, Tarleton State

Michael Hardge, Tarleton State

Tre Bennett, Angelo State

Quay King, Angelo State

West

Andy Avgi, Western Oregon (MOP)

Julian Nichols, Western Oregon

Drew Dyer, UC San Diego

Adam Klie, UC San Diego

Gelaun Wheelwright, California Baptist

MOP – Most Outstanding Player


Advertisement
Advertisement

March 8, 2016 (Final Media Poll of the Season)

1. Augustana

2. Lincoln Memorial

3. Western Oregon

4. Wheeling Jesuit

5. Midwestern State

6. West Liberty

7. Fort Lewis

8. Northwest Missouri St.

9. Wisconsin-Parkside

10. MSU Moorhead

11. Bellarmine

T12. Alabama-Huntsville

T12. UC San Diego

14. Holy Family

15. Angelo State

16. Fairmont State

17. Ashland

18. King

19. Eckerd

20. Barry

21. California Baptist

22. Saint Anselm

23. Tarleton State

24. Seattle Pacific

25. Chico State


Advertisement
Advertisement

Coaches’ Polls for 15-16 Season

Pre-Season Rankings

1. Augustana

2. Tarleton State

3. West Liberty

4. Bellarmine

5. Lincoln Memorial

6. Mount Olive

7. Indiana (Pa.)

8. Indianapolis

9. MSU Moorhead

10. Colorado School of Mines

11. California Baptist

12. Alabama-Huntsville

13. UNC Pembroke

14. Northwest Missouri State

15. Western Washington

16. Drury

17. Chico State

18. Metropolitan State

19. Southern Connecticut St.

20. Montevallo

21. Western Oregon

22. Midwestern State

23. Augusta

24. Barry

25. Philadelphia

March 8, 2016 (Final)

1. Lincoln Memorial

2. Augustana

3. Western Oregon

4. Fort Lewis

5. West Liberty

6. Wheeling Jesuit

7. Midwestern State

8. Fairmont State

9. Kentucky Wesleyan

10. MSU Moorhead

11. Northwest Missouri St.

12. Ashland

13. Wisconsin-Parkside

14. California Baptist

15. Bellarmine

16. Angelo State

17. Stillman

18. Eckerd

19. Barry

20. Chico State

21. UC San Diego

22. Queens (N.C.)

23. Holy Family

24. West Chester

25. Saginaw Valley State

Be the first to comment

Leave a Reply