Stingrays win seven times in Burleson swim meet

Barber wins three events, LeBoeuf two

Advertisement
Contributed

FLASH STAFF REPORT

TheFlashToday.com

The Stephenville Stingrays won seven events in a Texas Amateur Athletic Federation Region IV regular season swim meet in Burleson last weekend.

Dillon Barber won three events for the second straight week, reaching the finish first in the boys 13-14 division 100 meter freestyle, 50 butterfly and and 50 freestyle.

Robert LeBoeuf also stayed hot with wins in the boys 11-12 50 butterfly and 50 free. Hannah Truesdell and Sophie Fowler added a couple victories on the girls side, with Truesdell first to the finish in the girls 15-17 100 freestyle and Fowler winning the girls 50 butterfly.


Advertisement
Advertisement

Here is a look at all the Stingray finishes in Burleson:

Girls 25 free (6U)

9. Margaret LeBoeuf 1:36.03

Girls 50 Free (7-8)

2. Sayde Wilson 3.80

Boys 50 Free (7-8)

6. Aedan Helton 1:22.18

7. Kooper Philips 1:23.40

Boys 50 Free (9-10)

8. Thomas LeBoeuf 1:17.68

Girls 100 Free (13-14)

2. Sophie Fowler 1:16.02

6. Olivia Burrows 1:38.50

Stingrays at Burleson 03
Contributed

Boys 100 Free (13-14)

1. Dillon Barber 56.62

Girls 100 Free (15-17)

1. Hannah Truesdell 1:05.25

Boys 100 Free (15-17)

5. Gavyn Carpenter 1:11.16

Girls 25 Back (7-8)

10. Alejandra Leamons 46.70

12. Kaitlyn Eiland 52.52

Boys 25 Back (7-8)

3. Aedan Helton 29.38

5. Kooper Philips 32.33

7. Manuel Briseno 44.82

Girls 25 Back (9-10)

2. Sophie Ballew 22.87

7. CariBella Fowler 28.89

9. Emily Holmes 32.43

11. Abigail Eiland 33.15

Boys 25 Back (9-10)

8. Lincoln Todd 29.27

9. Thomas LeBoeuf 35.85

Girls 50 Back (11-12)

16. Lexi McLemore 56.94

Girls 50 Back (13-14)

6. Chelsea Rivera 51.96

Boys 50 Back (13-14)

3. Cordero Leamons 38.97

Stingrays at Burleson 01
Contributed

Girls 25 Breast (8U)

2. Sayde Wilson 40.18

Boys 25 Breast (8U)

7. Manuel Briseno 49.78

Boys 25 Breast (9-10)

8. Cooper Erwin 32.28

Girls 50 Breast (11-12)

8. Taylor Stewart 58.64

12. Lexi McLemore 1:26.81

Boys 50 Breast (11-12)

2. Robert LeBoeuf 47.46

Boys 50 Breast (13-14)

2. Cordero Leamons 39.75

Boys 50 Breast (15-17)

3. Gavyn Carpenter 35.37

Girls 25 Fly (8U)

2. Sayde Wilson 30.44

5. Kaitlyn Eiland 45.96

Boys 25 Fly (9-10)

3. Cooper Erwin 40.21

Girls 50 Fly (11-12)

5. Taylor Steward 57.76

6. Lexi McLemore 1:07.09

Boys 50 Fly (11-12)

1. Robert LeBoeuf 37.91

Girls 50 Fly (13-14)

1. Sophie Fowler 37.19

3. Chelsea Rivera 1:11.78

Boys 50 Fly (13-14)

1. Dillon Barber 27.25

Girls 50 Fly (15-17)

2. Hannah Truesdell 33.82

Girls 25 Free (8U)

10. Kaitlyn Eiland 36.37

12. Alejandra Leamons 47.59

Boys 25 Free (8U)

8. Kooper Philips 34.01

9. Aedan Helton 34.09

13. Manuel Briseno 46.15

Girls 25 Free (9-10)

7. Sophie Ballew 23.01

12. CariBella Fowler 25.84

14. Abigail Eiland 26.94

15. Emily HOlmes 27.26

Boys 25 Free (9-10)

10. Lincoln Todd 28.89

11. Cooper Erwin 33.06

12. Thomas LeBoeuf 34.02

Girls 50 Free (11-12)

8. Taylor Steward 43.14

Boys 50 Free (11-12)

1. Robert LeBoeuf 31.70

Girls 50 Free (13-14)

2. Sophie Fowler 32.59

10. Olivia Burrows 41.94

12. Chelsea Rivera 45.70

Boys 50 Free (13-14)

1. Dillon Barber 25.13

3. Cordero Leamons 31.14

Girls 50 Free (15-17)

2. Hannah Truesdell 29.37

Boys IM (15-17)

2. Gavyn Garpenter 1:18.03

Girls 100 Free Relay (9-10)

2. Sophie Ballew – Abigail Eiland – Emily Holmes – CariBella Fowler 1:44.76


Advertisement
Advertisement

Be the first to comment

Leave a Reply