Stingray swimmers win 12 races in Mineral Wells

Advertisement
The Stephenville Stingrays will be in regional competition next. || Contributed

FLASH STAFF REPORT

TheFlashToday.com

(July 13, 2016) — Even shorthanded, the Stephenville Stingrays managed to accumulate 13 victories in swim competition in Mineral Wells last weekend.

The Stingrays are now preparing for the all-important regional meet, where swimmers compete for spots at the 2016 Texas Amateur Athletic Federation Summer Games of Texas.

Dillon Barber and Robert LeBoeuf won three times each in Mineral Wells and Cord Leamons celebrated two victories. Single race winners included Dawna Aranda, Manuel Briseno, Sophie Fowler, Mya Wesley and Sophie Ballow.


Advertisement
Advertisement

The Stingrays won 13 times without talented leader Hannah Truesdell, who won three events her last time to compete.

Here’s a look at the standings of Stephenville competitors:

Dawna Aranda, 16 (Girls 15-17)

50 backstroke – 1st – 47.67

50 freestyle – 2nd – 35.08

Ross Aranda, 13 (Boys 13-14)

50 backstroke – 2nd – 49.23

50 breaststroke – 2nd – 51.10

50 freestyle – 3rd – 35.90

Dillon Barber, 14 (Boys 13-14)

100 freestyle – 1st – 58.29

50 butterfly – 1st – 26.50

100 individual medley – 1st – 1:02.89

Eduardo Briseno, 11 (Boys 11-12)

50 backstroke – 3rd – 1:10.98

50 freestyle – 7th – 57.86

Manuel Briseno, 8 (Boys 8U)

25 backstroke – 4th – 42.97

25 breaststroke – 1st – 40.84

25 freestyle – 6th – 38.70

Katelyn Brooks, 10 (Girls 9-10)

50 freestyle – 13th – 59.02

25 breaststroke – 7th – 40.84

25 freestyle – 13th – 29.16

Lauren Brooks, 9 (Girls 9-10)

25 backstroke – 9th – 32.34

25 freestyle – 14th – 42.72

Olivia Burrows, 13 (Girsl 13-14)

100 freestyle – 12th – 1:28.31

50 butterfly – 3rd – 48.20

50 freestyle – 9th – 39.63

Gavyn Carpenter, 15 (Boys 15-17)

100 freestyle – 3rd – 1:07.96

50 breaststroke – 2nd – 35.45

50 freestyle – 6th – 29.73

Abigail Eiland, 9 (Girls 9-10)

25 breaststroke – 8th – 39.37

Kaitlyn Eiland, 8 (Girls 8U)

25 backstroke – 5th – 1:04.25

25 freestyle – 7th – 40.33

Lily Fangman, 14 (Girls 13-14)

100 freestyle – 3rd – 1:12.36

50 freestyle – 3rd – 32.17

Cari-Bella Fowler, 10 (Girls 9-10)

25 breaststroke – 10th – 47.09

25 freestyle – 11th – 27.34

Sophi Fowler, 13 (Girls 13-14)

100 freestyle – 6th – 1:14.5

50 butterfly – 1st – 36.95

50 freestyle – 5th – 32.69

Max Greeney, 9 (Boys 9-10)

25 backstroke – 5th – 29.58

25 freestyle – 4th – 24.68

Aedan Helton, 7 (Boys 8U)

25 backstroke – 2nd – 38.54

25 freestyle – 4th – 35.90

Emily Holmes, 10 (Girls 9-10)

25 breaststroke – 9th – 4106

25 freestyle – 12th – 27.34

Alejandra Leamons, 7 (Girls 8U)

25 backstroke – 4th – 41.94

25 breaststroke – 4th – 45.5

25 freestyle – 6th – 36.67

Cord Leamons, 13 (Boys 13-14)

100 freestyle – 2nd – 1:10.26

50 breaststroke – 1st – 42.68

50 freestyle – 1st – 30.03

Margaret LeBoeuf, 6 (Girls 6U)

25 freestyle – 5th – 1:25.02

Robert LeBoeuf, 11 (Boys 11-12)

50 butterfly – 1st – 37.95

50 freestyle – 1st – 32.28

100 individual medley – 1st – 1:27.57

Thomas LeBoeuf, 9 (Boys 9-10)

50 freestyle – 5th – 1:25.56

25 freestyle – 6th – 7.70

Lexi McLemore, 11 (Girls 11-12)

50 backstroke – 5th – 50.11

50 breaststroke – 4th – 1:16.33

50 freestyle – 8th – 43.34

Taylor Steward, 11 (Girls 11-12)

50 breaststroke – 2nd – 52.03

50 butterfly – 4th – 52.25

50 freestyle – 6th – 39.28

Lincoln Todd, 10 (Boys 9-10)

25 backstroke – 7th – 31.56

25 freestyle – 5th – 26.80

Mya Wesley, 10 (Girls 9-10)

25 backstroke – 4th – 27.92

25 butterfly – 4th – 27.03

25 freestyle – 1st – 16.50

Sayde Wilson, 8 (Girls 8U)

50 freestyle – 3rd – 53.90

25 butterfly – 2nd – 30.11

Saphie Ballew, 9 (Girls 9-10)

25 backstroke – 1st – 23.63

25 freestyle – 4th – 20.78

Be the first to comment

Leave a Reply