FLASH STAFF REPORT
TheFlashToday.com
STEPHENVILLE (January 14, 2016) — Stephenville has two girls clubs and its boys team among the 18 total teams competing in the 2016 Knights of Columbus Challenge of Champions at Stephenville Soccer Association Complex Friday and Saturday.
Teams are divided into two pools. After round-robin pool play, the winners of each pool will match up in the championship matches while the second place finishers in each pool advance to the consolation finals.
Here is the complete schedule:
Girls Field & Schedule
Pool A:
Stephenville JV
China Spring
Everman
Lorena
Waco LaVega
Pool B:
Stephenville
Borger
FW Castleberry
Waco University
Friday
10 a.m. – Waco LaVega vs. China Spring (Field A)
10 a.m. – Stephenville JV vs. Everman (Field B)
11:30 a.m. – Stephenville vs. Borger (Field A)
11:30 a.m. – FW Castleberry vs. Waco University (Field B)
1 p.m. – Stephenville JV vs. Lorena (Field A)
1 p.m. – Everman vs. Waco LaVega (Field B)
2:30 p.m. – Stephenville vs. Waco University (Field A)
2:30 p.m. – Borger vs. FW Castleberry (Field B)
4 p.m. – Stephenville JV vs. China Spring (Field A)
4 p.m. – Lorena vs. Everman (Field B)
Saturday
9 a.m. – Lorena vs. China Spring (Field A)
9 a.m. – Stephenville JV vs. Waco LaVega (Field B)
10:30 a.m. – Stephenville vs. FW Castleberry (Field A)
10:30 p.m. – Waco University vs. Borger (Field B)
Noon – Waco LaVega vs. Lorena (Field A)
Noon – China Spring vs. Everman (Field B)
2 p.m,. – Championship Final (Field A)
2 p.m. – Consolation Final (Field B)
Boys Field & Schedule
Pool A:
Stephenville
Azle White
FW Castleberry
Joshua
Waco University White
Pool B:
Azle Gold
Everman
Lorena
Waco University
Friday
10 a.m. – Azle White vs. FW Castleberry (Field C)
10 a.m. – Stephenville vs. Waco University White (Field D)
11:30 a.m. – Lorena vs. Everman (Field C)
11:30 a.m. – Waco University vs. Azle Gold
1 p.m. – FW Castleberry vs. Joshua (Field C)
1 p.m. – Stephenville vs. Azle White (Field D)
2:30 p.m. – Azle Gold vs. Lorena (Field C)
2:30 p.m. – Everman vs. Waco University (Field D)
4 p.m. – Joshua vs. Waco University White (Field C)
4 p.m. – Stephenville vs. FW Castleberry (Field D)
Saturday
9 a.m. – Azle White vs. Waco University White (Field C)
9 a.m. – Stephenville vs. Joshua (Field D)
10:30 a.m. – Waco University vs. Lorena (Field C)
10:30 a.m. – Everman vs. Azle Gold (Field D)
Noon – Azle White vs. Joshua (Field C)
Noon – Waco University White vs. FW Castleberry (Field D)
2 p.m. – Consolation Final (Field C)
2 p.m. – Championship Final (Field D)
Be the first to comment